Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın hem bir yatırım aracı hem de bir takı olarak dünyamızda yer almaktadır. Çoğumuzun para biriktirmek için kullandığı altın ürünler bir çok bayan tarafından da takı olarak kullanılmaktadır. Eski zamanlarda düğünlerde çeyrek altın, yarım altın, ata altın ve beşi bir yerde olarak kullanılan altın, şimdilerde yüzük, kolye, küpe vb. takılarda maden olarak kullanılmaktadır. Zaman zaman karşımızdakine değerli bir hediye aldığımızı anlatmak zaman zamanda aldığımız hediyenin ileri de ihtiyaç olduğunda bozdurularak fayda sağlaması amacıyla alınmaktadır. Peki altın alırken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?altin alirken dikkat edilmesi gerekenler 300x168 Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Altın alacağınız yerin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Satın aldığınız altın madeninin ayarının doğru olduğundan emin olmalı, mümkünse garanti sertifikası almalısınız.
  • Aldığınız altın pırlanta gibi değerli takı alışverişlerinizde sertifika veya garanti kartı mutlaka isteyin.
  • Aldığınız ürünün üzerinde damgası veya patenti olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Sarrafiye altınlarında mutlaka üretici firmanın bandrolü veya damgası bulunmaktadır.
  • Aldığınız ürünün hangi ayar ve özelliklerde( gramı, taş bilgisi gibi…) olduğu öğreniniz.
  • İnternet üzerinden altın alımlarında ise altın alacağınız sitenin hangi kuruluşa ait olduğunu, şubelerini, ne kadar süredir bu sektörde olduklarını, şubelerinin olup olmadığını ve sizin açınızdan irtibata geçilecek kolaylıkta bir iletişim bilgisinin olup olmadığına bakmalısınız. Bilgilerine rahatlıkla ulaştığınız ve size yardımcı olacak kişilerle rahatlıkla irtibata geçebiliyorsanız o firmaya güvenilerek alışveriş yapılabilirsiniz. Ayrıca internet sitesininde güvenilirliğini doğrulayınız. Kredi kartıyla alım yapacaksanız sitenin güvenilir bir SSL sertifikası olduğundan emin olunuz.
  • Yatırım amaçlı almak istediğiniz altınlarda ise bozdurduğunuzda zarar etmemeniz için tasarruf altını çeşitleri olan çeyrek altın, yarım altın, tam altın, ata altın(cumhuriyet altını), ziynet 2,5′lu, ziynet 5′li veya külçe altın (gram altın) çeşitlerinden almanız sizin açınızdan ileride ciddi para kayıplarına uğramanızı önler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


sekiz − = 5

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>