Perşembe , 24 Ocak 2019
Anasayfa » Altın » Altın Ayarı Nedir?

Altın Ayarı Nedir?

istanbul altin borsasi pict Altın Ayarı Nedir?

Altın ayarı, altının bileşimindeki saf altın oranını belirtmeye yarar. Ayar hatta dünyadaki kullanımı ile karat altının oranını tanımlayacak ölçüttür. Altın ayarı 8, 14, 18, 22 ve 24 olarak belirlenmiştir. Altının içerisine eklenen farklı madenler dolayısıyla ayarı da farklılık gösterir.

Altın ayarlarını sıralamak gerekirse;

24 Ayar Altın: % 100 saf altındır.

22 Ayar Altın: % 91,6 oranında altın içerir.

18 Ayar Altın: % 75,14 oranında altın içerir.

14 Ayar Altın: % 58,5 oranında altın içerir.

8 Ayar Altın: Alaşımın içerisinde % 33,3 oranında altın vardır.

Altın Ayarına Göre Alışveriş

Altın alışverişi yaparken ayarına dikkat etmek önemlidir. 24 ayar altın saf altın olduğu için yumuşaktır ve çabuk bükülme özelliği olduğundan takılarda kullanışlı olmamaktadır. Ayrıca altının fiyatı her geçen gün artarken 24 ayar altın yerine özellikle 18 ve 14 ayar altın takı alışverişi daha makuldür. 8 ayar altını ise hediyelik altın takılarda çok fazla tercih etmemek daha doğru olacaktır. Genellikle kişisel takı alışverişlerinizde 8 ayar takı tercih etmenizi öneririz.

Eğer bir düğünde bilezik takmayı düşünüyorsanız en ideali 22 ayar altın bilezik olmaktadır. Çünkü 22 ayar bilezikler satılırken çok kayıp yaşanmasını önleyen ürünlerdir. Ayrıca kadınların da gözdesi olan bu bilezikleri rahatlıkla hediyelik amaçlı tercih edebilirsiniz.

Eğer ki günlük hayatta kullanacağınız kolye, küpe, bileklik ya da yüzük arıyorsanız 14 ayar altın tercih edebilirsiniz. Fiyat açısından makul olduğu kadar gözde takı seçeneklerinden birisi olmaktadır.

Ayrıca altını birikim olarak alıyorsanız işçiliği az olan ürünlere yönelebilirsiniz. Çünkü altın takılar işçlik maliyetleri nedeniyle bozdururken değer kaybına uğrayabilmektedir. Eğer birikim yapmak istiyorsanız çeyrek, yarım ya da tam altın alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


yedi − 1 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>