Çarşamba , 12 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın Ayarı

Altın Ayarı

altin ayari Altın Ayarı

Altının sahneye çıkışı tarihte milattan öncesine 6000 li yıllara dayanmaktadır. Altının ilk ortaya çıkışında işlenmesi pek bilinmediği için külçeler halinde bulunduğu söylenir. Fakat daha sonradan ise Sümer’lerin altını işleme tekniğini geliştirmesi, altının kullanımı yaygın hale getirmiştir. Tarihte birçok buluşla adından söz ettiren Sümerler; altına, gümüş ve bakır gibi metallar dahil ederek  altın ayarı kavramını da ortaya çıkarmışlardır.

Altında ayar kavramı; altının saflığını ortaya koymaktadır. Bu saflık kuyumculuk sektöründe karat ve ayar olarak nitelendirilir. Altın bu ayar derecesine göre değerlenir. Hemen hemen herkesin aşina olduğu ve duyduğu altın ayarları ise şöyledir: 24, 22, 21, 19, 18, 14, 10, 9 ve 8 dir. Bu rakamlar küçükten büyüğe doğru bünyelerinde saf altın değeri barındırırlar. Şöyle ki ; 24 ayar altın 1000 milyem, 22 ayar 916 milyem, 21 ayar 875 milyem, 19 ayar 800 milyem, 18 ayar 750 milyem, 14 ayar 585 ayar, 10 ayar 417 milyem, 9 ayar 375 milyem ve 8 ayar 333 milyem altın saflığı barındırır. Buradan şu sonuca varmak mümkündür. En yüksek 24 ayarda altın saflığı daha fazladır, dolayısıyla fiyatı ve değeri yüksektir. En küçük 8 ayar altın, en düşük altın saflığını bünyesinde barındırır, haliyle fiyat ve değer olarak düşüktür aynı zamanda ekonomiktir.

Birçok kişi altın ürünleri satın alırken daha çok fiyatı dikkate alarak alışverişini gerçekleştirir. Fakat altın alışverişinde fiyatın yanı sıra altın ayarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


7 × = altmış üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>