Çarşamba , 12 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın Bankadan mı Kuyumcudan mı Alınır

Altın Bankadan mı Kuyumcudan mı Alınır

 

Kuyumculuk ; altının yanı sıra metal ve değerli olan taşların işlenerek yüzük, küpe, bileklik, kolye gibi daha birçok şık tasarımlara dönüşmesini sağlayan bir sanat aynı zamanda zanaattır.

Kuyumcular yıllardır bu sanat ve zanaatı insanlarla buluşturan kişilerdir. Ama artık değişen piyasa koşulları ve rekabet bankaların da altın sektörüne el atmasına neden oldu ve bankalar altın satmaya başladılar. Bu durum hem kuyumculuk sektörünü hem de altın alıcılarını etkiledi. Kuyumcular, bankalar ile rekabete girerken, altın tüketicileri ise bu duruma adapte olmaya çalıştılar.

Bankalar altın hizmetini şu şekillerde gerçekleştirmektedirler :
İlk adım; var olan altın hesapları, altına yatırım yapmak isteyen alıcıların, bankaya para yatırıp bunun karşılığında altın hesaplarına yönlendirilmesi,
İkinci adım; yastık altına saklanan altınların bankada kaydı hesaba dönüştürülmesi,
Üçüncü adım ise; çeyrek ve yarım altınlarının alınıp satılması gibi tüm bu  işlemler bankalar tarafından yapılmaktadır.

Durum böyleyken kimi altın severler, altın alımı için kuyumcusundan vazgeçmez iken, kimileri ise bu satın alma işlemlerini bankadan gerçekleştirdi. Ama altın severlerin geneli kuyumcuları terketmedi. Çünkü kuyumcular, altın işinin erbablarıdır. Mağazaya gelen müşterilerine daha fazla çeşitlere sahip ürünler sunabilmekte, birbirinden farklı tasarımlara sahip ürünleri sergileyebilmekte, müşterisinin kararsızlığını giderebilmekte, fiyatta esneklik payı yapabilmektedir. Tüm bu artı durumlar göz önüne alındığında altın severlerin, kuyumcularını terketmemelerini anlaşılır kılmaktadır.

 

 

altin bankadan mi kuyumcudan mi alinir 275x300 Altın Bankadan mı Kuyumcudan mı Alınır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


+ 9 = onüç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>