Çarşamba , 12 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın Bilezik Modelleri ve Ayarları

Altın Bilezik Modelleri ve Ayarları

Turkiyenin yastik altindaki altini 620x348 Altın Bilezik Modelleri ve Ayarları

Altın bilezikler genellikle nişan ve düğün törenlerinin en çok tercih edilen hediyelik takılarıdır. Altın bilezik alırken en çok dikkat edilen noktaların başında altın ayarı ve modeli gelmektedir. Altın ayarı, mücevherde bulunan altın ve diğer metallerin oranının belirtmek üzere kullanılmaktadır. Ülkemizde ayar olarak belirtilmekte, dünya genelinde ise karat şeklinde ifade edilmektedir.

Hediyelik bilezik olarak da bilinen ve düğünlerde takılan modeller genellikle 24 ayar altından ya da 22 ayar olarak tercih edilmektedir. 24 ayar % 100 saf altını ifade etmektedir. Aslında hiç işlenmemiş saf altın bile binde 999.9 saflık oranına sahiptir. 22 ayar altın ise % 91,6 saf altından oluşmaktadır. 18 ayar altın % 75 iken, 14 ayar ise % 58,3 saf altın içermektedir. Altın bilezik satın alırken ayar çok büyük önem taşımaktadır. Genellikle altın bilezikler daha az işçilikle üretilen modeller olduğundan, bozdurulurken daha az değer kaybı yaşanan ürünler olması bakımından tercih edilmektedir. Burma bilezik genellikle 22 ayardan üretilmektedir. 24 ayar altın yumuşak olduğu için kolaylıkla bükülebilmekte ve kuyumculukta kullanım için çok elverişli değildir. Burma bilezikler genellikle değerli takı modelleri olup, düğünlerde sıklıkla tercih edilen hediyelik modellerdir.

Genellikle altın bilezikler sarı altın olarak tercih edilmektedir. Bilezik üretiminde altının içerisine gümüş ve bakır eklenmesi ile ayar değeri belirlenmektedir. Sarı, kırmızı ve yeşil olarak öne çıkan karışımlarda altın ile gümüşün bakıra oranı belirleyici olmaktadır. Altına katılan madenler rengini etkilemekte olup, önemli bir özellik taşımaktadır. Gümüş eklendiğinde altın yeşilimsi bir renk almakta ve yeşil altın haline dönüşmektedir. Sarı altın çinko ile, beyaz altın ise nikel ve platin eklendiğinde ortaya çıkmaktadır. Altına bakır eklendikçe rengi koyulaşmakta, kırmızı tonlara sahip olunmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


+ 7 = ondört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>