Çarşamba , 12 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın Çeşitleri

Altın Çeşitleri

altin cesitleri  Altın Çeşitleri

Altın değerli bir metal olarak işlenirken ve kullanılırken çeşitli terimler ile ifade edilir. Bu terimler altınların aynı zamanda çeşitlerini ifade eder. Altın çeşitleri ve tanımları ;

Cumhuriyet(Ata) Altın

altin cesitleri 1 53x53 Altın ÇeşitleriKulpsuz, metal para şeklinde 22 ayar altındır. Ata altını 22 mm çapında ve 7.20 gr ağırlığındadır. Cumhuriyet ve Ata altını farklı isimlere sahip olmasının dışında aynı altın türüdür.

Ziynet Altın

altin cesitleri 2 53x53 Altın ÇeşitleriBu altın çeşidi aynı zamanda tam altın olarak ifade edilmektedir. Dört çeyrek altına eşittir ve kulpludur.

Yarım Altın

altin cesitleri 3 53x53 Altın ÇeşitleriCumhuriyet altının yarısıdır ve yarım altın olarak ifade edilir.

Çeyrek Altın

altin cesitleri 4 53x53 Altın Çeşitleri22 ayar, 18 mm çapında, 1,75 gr ağırlında bir altın çeşididir. Çeyrek altının hediye olarak alınacaksa kulplu, yatırım amaçlı alınacak ise kulpsuz alınması tavsiye edilir

Reşat Altın

altin cesitleri 5 53x53 Altın ÇeşitleriTarihte Sultan Mehmet Reşat adına basılmış Osmanlı altınıdır. Cumhuriyet altınından değer olarak olarak bir adım öndedir. 22 ayar ve 7,2 gr’dır. Piyasada cumhuriyet altını gibi alınıp-satılarak işlem görmektedir.

Külçe Altın

altin cesitleri 6 53x53 Altın ÇeşitleriAltınların yeniden değerlendirilmesi amacıyla eritilip, külçe altın haline dönüştürülmesidir.

Gram Altın

altin cesitleri 7 53x53 Altın Çeşitleri İstanbul Altın Rafinerisi tescili ürünüdür. Gram altın 1,5,10, 50, 100 gramlardan  oluşmaktadır. Gram altının üretilmesindeki amaç; bir değişim aracı olan altının, diğer  değişim araçları para gibi birimlere kolayca ayrılmasıdır.Örneğin 1$, 5$, 10$, 20$,50$, 100$’lık banknot gibi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


dört − = 1

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>