Çarşamba , 12 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir

Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir

altin fiyatlari nasil belirlenir 11 620x337  Altın Fiyatları Nasıl BelirlenirAltın fiyatları; altın piyasasında yer alan tüm altın takıların parasal karşılığıdır. Altın fiyatları bir takım koşullara bağlı olarak sürekli değişim içerisindedirler. Yani altın piyasası inişler çıkışlar ile sürekli hareket halindedir.

Peki altın fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Altın fiyatlarındaki artış başta arz talep dengesine bağlıdır. Bilindiği gibi herhangi birşeye talep arttığı zaman, kıymetlenir ve fiyatı yükselişe geçer. Fiyat çok yükseldiği vakit bu sefer talep azalır ve fiyatlar düşüşe geçer. Altnda tıpkı bu durum söz konusudur. Fakat sadece arz talep dengesi altın fiyatlarını etkilememektedir.

Altın fiyatları yüksek oranda istikrarlı ekonomi ve döviz kurunun uluslararası piyasadaki hacmiyle ilgilidir. Döviz kurları, dolar ile ilişkilidir. Buna göre doların yükselişi altını düşürmekte, doların düşüşe ise altını yükseltmektedir. Yani ters orantı söz konusudur.

Altın fiyatlarına etki eden bir diğer faktör ABD merkez bankası FED’dir. Fed’den yapılan açıklamalar ve kararlar altın piyasasında önemli hareketlerin yaşanmasına sebep olur. Bunu Fed’in gerçekleştirdiği parasal genişleme politikalarında görebilirsiniz. Parasal genişlemeyle piyasada dolar artar, döviz kuru düşer ve altın fiyatlarında yükseliş gerçekleşir.

Ekonomik kriz, savaş, deprem gibi olağanüstü durumlarda altın güvenli liman olarak görülür ve fazlaca talep edilir. Bu da yine o dönemde altın fiyatlarını yükselten bir etken olur. Ayrıca yeni değerli madenlerin buluşu da altın fiyatlarını etkilemektedir.

Görüldüğü gibi altın fiyatları birçok etkene bağlı olarak değişim göstermektedir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


+ dokuz = 14

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>