Perşembe , 24 Ocak 2019
Anasayfa » Altın » Altın Fiyatlarını Belirleyen Etkenler

Altın Fiyatlarını Belirleyen Etkenler

altin 620x413 Altın Fiyatlarını Belirleyen Etkenler

Altın, eski çağlardan günümüze en değerli madenlerden biri olarak bilinmektedir. Altının bu kadar değerli oluşunun nedeni bazı ülkelerde nadiren görülen bir maden olmasıyla doğru orantılıdır. Altın en çok Güney Afrika ve Amerika’da çıkarılan değerli bir madendir. Yüzyıllardan bu yana altın en değerli madenlerden biri olmakta ve küresel ekonomik gelişmelerde belirleyici rol üstlenmektedir. Eski çağlarda para olarak da kullanılan altın günümüzde hem yatırım aracı hem de fazla değer kaybetmeden nakite çevirilen bir maden olarak önem kazanmıştır.

Altın fiyatları, dünya genelinde yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler sonucunda belirlenmektedir. Küresel arenada ve ülke bazında yaşanan gelişmeler sonucunda altın fiyatları doğrudan etkilenmektedir. Özellikle yatırım aracı olarak tercih edilen altın, düğünlerde ya da yeni doğmuş bebeklere alınan hediye alternatiflerindendir. Yatırım aracı olarak altının tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri, enflasyona karşı değer kaybetmemesidir. Çünkü enflasyon yükseldiğinde altın fiyatları da artmakta ve karlı bir yatırım aracı haline gelmektedir. Bu nedenle altın çok önemli bir yatırım aracı olarak görülerek, yoğun talep gören yatırım araçları arasında ilk sıralara yerleşmiştir. Elbette ki altına gösterilen yoğun talep de altın fiyatlarının hemen her gün yükselmesinde pay sahibidir.

Altının şekil verilebilen bir maden olması ise mücevher üretiminde kullanılmasını sağlamıştır. Altının hem yatırım aracı hem de mücevher olarak kullanılmaya başlanması daha da değerli bir maden olmasının önünü açmıştır. Altının fiyatını belirleyen bir diğer önemli konu ise altın ayarıdır. Altın ayarı, altının bileşimindeki saf altın oranını ifade eden terimdir. Ziynet altınları olarak da bilinen çeyrek, yarım tam altın 24 ayardır ve % 100 saf altındır. 22 ayar ise % 91,6, 18 ayar altın % 75,14 ve 14 ayar altın ise % 58,5 oranında altın içermektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


üç + 6 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>