Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın Hediyelerde Yeni Trend: İsim Yazdırma

Altın Hediyelerde Yeni Trend: İsim Yazdırma

 

ceyrekaltin Altın Hediyelerde Yeni Trend: İsim Yazdırma

Altın fiyatlarının artması sonucu, düğünlerde takılan altınların kime ait olduğunun belirlenmesi için artık hediye takılara isim yazdırma modası başladı. Bazı düğünlerde sahte altın takılması da artık hediyelerin kime ait olduğunun bilinmesini gerekli kılıyor. Bu nedenle artık kuyumculuk sektöründe yeni bir akım oluşmuş durumda. Bu yeni trend ile kuyumcular çoğunlukla müşterilerinin altın hediyelerine bir kurdele ile isim iliştirmeye başladı.

İsim yazdırma modası düğün hediyelerinde karmaşa yaşanmasının önüne geçiyor. Türk örf ve adetlerinde düğünde takılan takılar karşılıklı hediyeleşme şeklinde gerçekleştiriliyor. Bir düğünde takı takan kişiye daha sonra kendi düğününde ya da nikah töreninde aynı hediyenin getirilmesi adeti bulunuyor. Düğünde hediye olarak takılan altına isim yazdırılması ile düğün sahibi kimin hangi takıyı taktığını net olarak görüyor, ardından kendisi de o kişinin nikah ya da düğününe aynı takıyı takıyor.

Evlenenlere neden altın takılır?

Evlenerek yeni bir hayat kurmak isteyen çiftlere neden altın hediye edildiği sorusu hem yeni yuva kuracaklara destek hem de Türk adetleri çerçevesinde cevaplanıyor. Evlilik öncesinde eşya alışverişi ve çeyiz masrafları çiftleri maddi anlamda zorlayabilmekte, bu noktada destek sağlamak için düğünde takı takılabilmektedir. Öte yandan belki de yüzyıllardır süregelen altın takı hediyesi, şu anda halen geçerliliğini koruyan bir adet olarak dikkati çekmektedir.

Yeni evlenenlere takılan çeyrek altın gibi hediyeler, artık isim yazma uygulaması ile farklı bir boyut kazanıyor. Altın fiyatlarındaki hızlı artış, insanları taktıkları hediye altınlara isim yazmaya yönlendirirken, kendilerine daha sonra hediye edilecek takıyı garantilemelerini sağlıyor. Çeyrek, yarım ya da tam altın takanlar artık hediyenin yanına iliştirdikleri kurdeleye isim yazıyor ve karışıklık yaşanmasının önüne geçiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


3 + dokuz =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>