Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın Kaç Ayar Olmalıdır?

Altın Kaç Ayar Olmalıdır?

Altın çok eski tarihlerden beri en değerli madenlerden biridir. Eski çağların bir kaçında altın para yerine kullanılmıştır. Altının ne kadar değerli olduğu ve işlenebilirliği anlaşıldıktan sonra çeşitli takılar ve mücevherler yapılmaya başlamıştır. Altın özellikle mücevher ve takı yapımında kullanılır. Çok değerli olması nedeiyle altından yapılan mücevher ve takılar da çok değerlidir. Öyle ki altın için bir çok savaşlar yapılmış, topraklar fethedilmiştir. Uğuna bu savaşlar yapılan altın bayanlar içinde çok değerlidir. Aslında altın denilince akla ilk takılardan hiç vazgeçemeyen bayanlar geliyor. Kadınlar için takılar vazgeçilmez bir aksesuardır. Her gittikleri ortam da, her giydikleri kıyafete uygun bir takıları mutlaka vardır. Öyle ki sözlenen, nişanlanan ya da evlenen bayanların hemen hemen hepsi alyans ve tektaş pırlanta yüzük takar. Alyans yapımında gelen olarak sarı ve beyaz altın kullanılır. Alyansın dışında kolye, küpe bileklik yapımında da altın kullanılmakadır. Önceleri altın takılar çok çeşitli olmasa da şimdiler de istediğiniz her model ve her bütçeye uygun altın takı bulmanız mümkündür. Ancak altın alırken dikkat etmeniz bazı hususlar vardır. Bu hususlardan biri altının ayarıdır.

altin kac ayar olmalidir 300x300 Altın Kaç Ayar Olmalıdır?

Ülkemizde ayar olarak tabir edilen ve yapılan takının içerisinde ne kadar altın olduğunu belirleyen bir ölçektir. Yapılan bir takıya altının yanı sıra bir kaç faklı metaller de kullanılmaktadır. 24 ayar olarak bilinen altın saf altındır. İçerisinde altın dışında hiç bir metal bulunmamaktadır. Bu nedenle de diğer altın çeşitlerinde daha pahalıdır. 22 ayar altın saf altına oldukça yakındır. İçerisinde %91,6 saf altın ve geri kalan kısmında ise bazı metaller bulunmaktadır. Altının içindeki saf altın azaldıkça ayar ölçüsü de düşmektedir. 18 ayar altının içinde de %75 ve 14 ayar altının içinde de %58 saf altın bulunmaktadır. Şu da bilinmelidir ki doğada %100 saf altın bulmak oldukça zordur. Genelde %99,9 saflığında bulunur. Altında ayar ölçüsü düştükçe o altınında fiyat düşmektedir. Görüntü açısından bir fark gözükmüyor olsa da fiyatları arasında fark bulunur. Örneğin aynı iki takıdan biri 22 ayar biri 18 ayar ise fiyatları birbirinden farklı olur. Bu nedenle her bütçeye uygun altın bulmanız mümkündür.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


− bir = 1

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>