Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın Kaplama Takılar

Altın Kaplama Takılar

Çok eski tarihlerden bu yana bayanların takılara olan tutkuları biliniyor. Ilk çağlarda bitkiler ve çiçekler takı olarak kullanılırdı. Altının bulunduğu dönemlerde çok değerli bir maden olduğu bilinmiyorudur. O zamanlar da para yerine kullanılan altının daha sonra çok değerli olduğu anlaşıldı. Değerinin anlaşılması üzerine işlenmeye başlandı. Genellikle bayanlar için çeşitli mücevherlerin ve takıların üretiminde kullanılan altın çok değerli olduğu için altından yapılan takılardan bir o kadar pahalıdır. Maddi durumu altın takı almaya yeterli olmayanlar için faklı bir şey düşünülmüştür. Altın takılar almak yerine altın kaplama takı alabilirsiniz.

Takılara ya da bazı eşyalara altın kaplam işlemi çok öncelerden beri yapılmaktadır. Böylece o eşyaya altınmış gibi bir görüntü verilir ve fiyatıda oldukça uygundur. Altın kaplama işleminde bazı yöntemler ugulanmaktadır. Bu yöntemler elektroliz ve kimyasal kaplama olarak adlandırılır. Elektroliz kaplama kimyasal kaplamaya oranla daha iyi sonuçlar veren bir yöntemdir. Ancak eletroliz yöntemi maliyet açısından yüksektir.

Altın kaplama katıların görünüşü altın gibi olsa da sadece dış kısmı altınla kaplıdır. Bu nedenle altından yapılan takılar kadar dayanıklı ve sağlam olmazlar. Özellikle bu ürünlerde kararma, solma, kaplamanın aşınması gibi sorunlara çok sık rastlanır. Özellikle parfüm temas eden altın kaplama takılar çok çabuk kararırlar. Peki ama altın görünümünde ve altına nazaran çok ucuz olan bu takıların bozulmasını önlemenin bir yolu yok mu?

altin kaplama takilar 300x300 Altın Kaplama Takılar

Altın Kaplama Takılar Nasıl Korunur?

  1. En çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan takıya şeffaf oje sürme yöntemidir. Uygulanan bu yöntem altın kaplamanın aşınmasını ve kararmasını engelleyecektir.
  2. Altın kaplama takıyı kullandıktan sonra yerine kaldırmadan önce temiz ve kuru bir bezle silmelisiniz. Çünkü vücudunuzdan takıya geçen asit ve yağlar takıya zarar verebilir.
  3. Altın kaplama takıyı parlatmak için gümüş parlatmada kullanılan gazlı bezi kullanabilirsiniz.
  4. Altın kaplama takılarınızı kapalı bir kutuda saklamaya özen göstermelisiniz. Çünkü sürekli hava ile temas halinde olan takının bozulma oranı çok daha yüksektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


8 × yedi =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>