Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın Para

Altın Para

altin para Altın Para

Altın değerli madenlerden biri olarak, ilk ortaya çıkışından bu yana maddi değer olarak kullanılmıştır. Bu kullanım altın para kavramı olarak tarihte bilinir. Yani altın, para yerine kullanılmıştır. Fakat daha sonradan ise ortaya çıkan para kavramı ile beraber altın daha çok bir yatırım aracı olarak günümüze kadar gelmiştir.

Altının bu değişimi nasıl gerçekleşmiştir ve Osmanlı döneminde altın nasıl kullanılmaktaydı?
Yaklaşık olarak altı yüz yıl yaşayan Osmanlı Hükümeti’nde de altın, gümüş ve çeşitli metallar para olarak kullanılmıştır. Bilinen ilk Osmanlı altın parası ise Fatih Sultan Mehmet döneminde bastırılmıştır. Osmanlının kendi parasının yanında yabancı devletlere ait altın para kullanımına da izin verilmiştir. Bu dönemde en çok kullanılan ve herkesin aşina olduğu Venedik Duka altını bilinenler arasındadır. Duka altını, Venedik devletinde kullanılmış bir çeşit altın akçesidir. Osmanlı’da ilk altın para kullanımının yanı sıra ilk para ise Orhan Gazi tarafından 90 ayar gümüşten yapılan akçeler olarak bilinir. Bu dönemde akçeler daha çok 100 dirhem gümüş üzerinden 400 adet kesilerek ölçüleri alınmaktaymış. Zamanla bu ölçülerin düşmesi ise çeşitli olaylara sebebiyet vermiştir. Devlet içerisinde çeşitli ayaklanmaların gerçekleştiği söylenir. Yukarıda dile getirdiğimiz gibi Fatih Sultan Mehmet ilk altın para bastırımını İstanbul’da gerçekleştirmiştir. Bu altın paranın gramı ise 3,50 olarak bilinir. Osmanlı’da değişen hükümdarlar ile birlikte altın paraların üretiminde de değişikliklere gidilmiştir. Örneğin Sultan II.Mustafa’nın zamanında ise gümüş paralarda kullanılan Tuğra daha sonra altın paralarda da kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonradan ise hatta 1716 yılında yepyeni atılımlar gerçekleştirilerek, devletin içinde kullanılan Venedik duka altınlarından değer olarak daha üstün 24 ayar ‘Zeri İstanbul’ adlı altın paralar çıkartılmıştır.

Altının geçmişine bakıldığında ilk zamanlar için sadece para değeri taşıyan metallar olarak kullanılmıştır. Fakat zamanla gelişen ve değişen teknoloji ile beraber altın dünyasında yeni üretimler gerçekleşmiştir. Böylece çeşitli formlarda üretilen altın; çeyrek, yarım, tam ve cumhuriyet olarak alıcısıyla buluşmuştur. Altın bu gibi çeşitleri ile toplumlarda; düğünlerde, özel günlerde kullanılır aynı zamanda yatırım aracı olarak da değerlendirilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


yedi − = 5

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>