Perşembe , 24 Ocak 2019
Anasayfa » Altın » Altın Yükselişini Sürdürüyor

Altın Yükselişini Sürdürüyor

altin cesitleri 1 Altın Yükselişini Sürdürüyor

Piyasalardaki hareketliliğin yansımaları altının bugün de yükselmesine yol açtı. Gram altın fiyatı haftanın en yüksek rakamına ulaşarak 114,54 Lira oldu. Çeyrek altın 187 Lira iken, Cumhuriyet altını 762 Liradan alıcı buluyor. Asya piyasalarında durgunluğun gözlemlendiği bu sabah altın 1.258 dolara ulaştıktan sonra 1250 dolarda sabitlendi. Altının son dönemdeki önlenemez yükselişine neden olan piyasalardaki hareketliliğin önümüzdeki günlerde de süreceği öngörülüyor.

Ziynet Altın Nedir?

Sürekli artış eğiliminde olan altın neden bu kadar değerli? Özellikleri neler? Öncelikle, Türkiye’de Cumhuriyet altınının basımına yetkili tek kuruluş, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’dür. Güvenilir ve yasal bir kurum tarafından üretilen altının madeni değeri de itibarı da yüksektir. Cumhuriyet altını ikiye ayrılır: Sikke ve Ziynet olarak çeşitlenmektedir. Bu iki altın arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

Ziynet Altın: Kenarları tırtıklı ve eğik olmakla birlikte, yıldızlı süslemeleri bulunmaktadır. Sikke altın ile kıyaslandığında daha ince ve hafif olduğu görülmektedir. 22 ayardır ve üzerinde basıldığı yılın tarihi vardır.

Sikke Altın: Sikke altını tanımayı sağlayan ilk özelliği, kenarlarının dik ve tırtıklı oluşudur. Ziynet altından fiziki olarak ayrılmakta, kenarları dik ve tırtıklı şekilde üretilmektedir. Üzerinde “Hakimiyet Milletindir” ifadesi yer almakta, Cumhuriyet’in kaçıncı yıl dönümü olduğu yazmaktadır. 22 ayar şeklinde üretilen sikke altının her yıl basımı 29 Ekim olmaktadır.

Günümüzde yaygın şekilde kullanılan altınlar gram altın, çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını ve Ata Lira olmaktadır. Altın fiyatları piyasa şartları ölçüsünde serbest bir şekilde belirlenmektedir. Darphane, piyasadan gelen talep doğrultusunda üretim işlemlerini gerçekleştiren kurumdur. Cumhuriyet altınına talep arttıkça stokları azalan kuyumcular, külçe altınları Darphane’ye göndererek cumhuriyet altınına çevirtme talebinde bulunurlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


dokuz × = 9

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>