Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın

Altın

Altın, Latince Aurum dan gelmektedir. Parlak ve ışıltılı kelime anlamı taşıyan Aurum kimyadaki simgesinde de AU kısaltması ile kullanılmaktadır.

Tarih boyunca değerli olduğu her dönemde bilinen ve kazanılmak için topraklar fethedilen çok değerli bir madendir.

altin 221x300 AltınYıllar boyu süregelen altının bu hakimiyeti önemli iş kollarını da beraberinde getirmiştir. En çok takı ve mücevher sektöründe kendine yer bulan altın, bağımsız başka iş kollarında da dayanıklılığı ile hayat bulmuştur.

Maden olarak kararlı, kolay tepkimeye girmediğinden de yıllar boyu özelliğini kaybetmemektedir.

Altın, bir çok medeniyette para yerine kullanılmıştır. Ve zamanla işlenebilir olduğu ortaya çıktıkça daha özelleştirilerek mücevherlerde hayat bulmuştur.

Mücevherlerde kullanılan altın da tabi ki tek bir özellikten oluşmamaktadır. Ayar, gram ve renk gibi bir çok ölçülebilir değeri bulunmaktadır.

Ülkemizde geçerli olan ayar bilgileri 8, 14, 18, 22 ve 24 Ayardır. Ayar kelimesi bazen kuyumculukta karat olarakta ifade edilebilmektedir. Örneğin, 18K yani 18 ayar gibi.

Ve bu ayar ölçüleriyle altının saflığı değerlendirildiğinden 24 Ayar altın saf olarak kabul edilmektedir. Ayar bilgisin bindelik sayı birimi üzerinden değerlendirilmesindeki birim ifadesine de milyem denilmektedir. 14 ayar bir altından bahsediliyorsa bunun milyem cinsinden karşılığı 0,585 milyemdir. Altın takı değerleri hesaplanırken milyem cinsinden özellikte hesaplara dahil olmaktadır.

Bahsedilen diğer özelliklerden bir ise altının rengidir. Altın, başta sarı olmak üzere beyaz, pembe (rose) renklerinde de üretilebilmektedir. Zaman içinde gelişen talepler üzerine çeşitli renklerde üretilebilen altın, bu renk değişimi ile ayarından, değerinden hiç bir şey kaybetmemektedir.

Eski tarihlerde zenginliğin göstergesi olarak kabul eidlmekte olan altın, kraliyet saraylarında çatal kaşık takımlarında ve süs eşyalarında bile yer almıştır. Nesilden nesile aktarılırken de herhangi bir kayıp olmak yerine aksine değerine değer katmıştır.

Bir çok müzede mitolojik zamanlardan kalan eşyalar sergilenirken altının zaman içinde çok ta değişime uğramadığı gözle de görülmektedir.

Hatta bazı kültürlerde insanlar dişlerine takmış oldukları altın kaplamalarla birbirlerine ne kadar zengin olduğu konusunda fikir vermektydi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


dört + 8 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>