Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın Haberleri » Altına Taksit Geldi

Altına Taksit Geldi

altina taksit geldi 620x386 Altına Taksit Geldi

Ocak 2014′ten bu yana kredi kartlarında kuyum, telekomünikasyon, gıda, akaryakıt alanlarında taksit uygulaması kaldırılmıştı. Kuyumculuk piyasasını olumsuz etkileyen bu uygulamada değişikliğe gidildi ve altına taksit geri geldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bankacılık tedbirleri adı altında hükümet ile birlikte; kredi kartlarındaki hızlı büyümeyi ve cari açığı biraz olsun frenlemek için bu kararı almışlardı. Resmi gazetede yayımlayanan bu tedbir yürürlüğe girdi ve artık kredi kartlarına taksik başka bir boyut kazandı. Özellikle kuyumculuk alışverişlerini derinden etkileyen bu karara hem kuyumcular hem de alıcılar büyük tepki gösterdi. Çünkü kuyumculuk alışverişlerinin en önemli ayağını düğün takıları oluşturmaktadır ve her yıl milyonlarca kişi söz, nişan,evlilik, sünnet gibi törenler için altın takı alışverişi gerçekleştirmekteydi, haliyle bu milyonların talebi kuyumculuğu ayakta tutan etmenlerin başında gelmektedir. Kişiler taksit sayesinde kolayca kuyumculuk alışverişlerini yapmaktaydılar. Fakat daha sonradan çıkan uygulama ile hem düğün alışverişi hem de kuyumculuk sektörü kan kaybetmeye başladı.

Bu uygulamaya BDDK tarafından yıl ortasında bir açıklama geldi ve kuyumculuk alışverişlerinde kredi kartlarına taksit seçeneğinin geri getirilmesi için çeşitli adımlar atıldığı söylendi ve o adımlar ekim ayında netlik kazandı. Artık kredi kartlarında kuyumculuk alışverişlerine yönelik 4 aya kadar taksitlendirme seçeneği resmen geri dönmüş vaziyettedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


9 × altı =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>