Çarşamba , 12 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altın’da yükseliş, Ukrayna’daki karışıklık

Altın’da yükseliş, Ukrayna’daki karışıklık

En gözde birikim araçlarından altın geçen haftayı son bir yükseliş yaparak karla kapattı. Piyasalar Ukrayna’da yaşananlara cevap verme mahiyetinde alıma geçmeye karar vermiş gibi duruyor. Bu durumda altın gümüşe göre daha fazla değer kazanacak diyebiliriz. Gümüş madeninin altına göre daha yüksek performans sergilemesi beklenen bir durum oldu. Genelde bu gibi durumlar halkımızın altına yatırım yaptığı ve gümüşünde değer olarak zirve yaptığı dönemlere denk gelmektedir. Ne kadar belirsiz olsa da şu an hem gümüş hem de altın bazında iki durumu da yaşıyor olma ihtimalimiz çok yüksek.

Şu an gündemde ki en önemli durum ise Altın‘ın kendi başına bir haber olması icon smile Altında yükseliş, Ukraynadaki karışıklık Her geçen gün görsel ve basılı medya üzerinde altın manşetleri artıyor. Birikim yapmak isteyenler veya küçük yatırımcılar böyle bir durumda haliyle ilgisini altına yönlendiriyor. Bize göre bu tarz durumlar olduğunda piyasadan çekilme çıkma zamanı gelmiş demektir. Gene çıkarımlarımız sonucu kur piyasalarında kısa ve uzun vade olmak üzere bir değişiklik olmayacak. Dolar endeksi ise uzun vadeli bir yükselişe doğru ilerliyor ama eşikte kaldığı söylenebilir. Avro ise uzun vadede dirençli kalan bir kur ama bu direnç hattını kırmayı başaramadılar maalesef ki. Aslına bakarsanız bu gibi durumlar kıymetli madenlere olumlu etki etmez fakat küçük yatırımcının ilgisini çeken altın, gümüşle birlikte ufak çapta bir ralliye girdi. Ukrayna’da yaşanan üzücü olaylar piyasada ki bu duruma yol açtı demekte en doğrusu olur.

Altın dolar ve euro karmaşık istatistiğe karşılık küresel karmaşıklık ve Ukrayna’daki olaylar nedeniyle tırmanışta ve yılbaşı itibariyle süregelen yükselme dalgasını sürdürüyor. Gene de 2014 seviyeleri yüksek olmasına rağmen 2013 seviyelerinin daha ilkini bile aşamadığını söylemek mümkün.

Altın yükselecek mi?

Aslına bakarsanız geçen seneki seviye çizgilerini aşacağa benziyor diyebiliriz. Yani altının artması yükselmesi kuvvetle muhtemel bir durum. Tabi yatırım yapacaklara kesin bir şey söylemek mümkün değil, çünkü piyasalar özellikle Ukrayna’daki durumlar nedeniyle oldukça karmaşık. Tabi birde yakın bir zaman da bir yerel seçim atlatacağız, bu durumda piyasaların nabzına etki edebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


+ yedi = 15

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>