Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Altının Ekonomiye Katkısı

Altının Ekonomiye Katkısı

altını ekonomiye katkısı1 620x383 Altının Ekonomiye Katkısı

Altın , bilinenlere göre ortalama olarak 35.km kalınlığına sahip, yeryüzünde nadir bulunan değerli bir madendir. Yer kabuğunun on milyonda ikisi altındır. Altın, Au simgesi olarak gösterilir. Altının iletken özelliği vardır. Ayrıca altın su ve oksijenden etkilenmez bu yüzden yıllar geçse de altın bozulmaz. Altın bu gibi özelliklerinin yanı sıra ülke ekonomilerine de kazançlar sağlamaktadır.

Altın dünyası ülke ekonomisine nasıl katkı sağlamaktadır?

Altın yüzyıllardır düğünlerin vazgeçilmez takısıdır ve aynı zamanda modası hiçbir zaman geçmeyecek olan bir gelenektir. Bu yüzden düğünlerde, sünnetlerde ve buna benzer birçok özel günde oldukça rağbet görür. Türkiye’de bir yılda yaklaşık olarak 700 000 düğün, 300 000 sünnet ve 500 000 nişan gibi oldukça yüksek rakamlara sahip törenler gerçekleşmektedir. Bu törenlerde tercih edilen altın miktarı düşünüldüğünde ülke ekonomisine kattığı canlılık gözler önündedir. Bu gibi özel törenlerde altın geleneğinin sürekli artarak devam etmesi ister istemez kuyumculuk sektörüne canlılık ve hareket kazandırmaktadır. Bu geleneğin yanı sıra altın daimi bir yatırım aracı olarak sürekli değer görmektedir. Altına olan bu ilgi haliyle altın sektörünü Türkiye’de ön plana çıkarmaktadır ve ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Bu katkı Türkiye’nin yıldan yıla gelişen altın ihracatindaki gelişmeler ile kendisini ortaya koymaktadır. Altın ihracatında yaşanan bu gelişmeler yıldan yıla gelişerek devam etmektedir. Öyle ki 1985 öncesinde Türkiye altın ihracatında 1-2 ton gibi bir değer kaydederken günümüzde daha yüksek rakamlara sahip bir ihracat söz konusudur. Büyüyen bu ihracat gelişmeleri kuyumculuğu dev bir sektör haline getirmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


yedi × 6 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>