Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Dini Takılar Ve Anlamları

Dini Takılar Ve Anlamları

dini kolyeler ve anlamları 300x169 Dini Takılar Ve Anlamları

Her insanın bazı hassas olduğu noktalar vardır. Din ve inanç bunlardan bazılarıdır. İnançlı insan içinse önemli olan bazı şekiller, harfler bulunmaktadır. Bu harfler veya şekiller dini takıları adı altında piyasada bulabilirsiniz. Örneğin; Müslümanlara göre vav harfi, Fatma Ana Eli, Semazen önemli yer tutmaktadır. Hıristiyanlar içinse haç işaretinin anlamı çok büyüktür. Bu şekiller ve motifler günümüzde takı olarak sıkça kullanılmaya başlamıştır. Özellikle kolye olarak karşımıza çıkar. Bir bakalım bu takılar ne anlama geliyormuş.

Fatıma Ana’nın Eli Kolyesi

Resimde gördüğünüz şekil Fatma’nın Ana Eli olarak bilinse de Arapça’da ‘Hamse Eli’ diye anılır. Hamse ise beş anlamına gelir ve bir elin parmağını gösterir. Hindu’lar ‘Humsa Eli’, Museviler ise ‘Hameş Eli’ veya ‘Miryam’ın Eli’ adını vermişlerdir. Kuzey Afrika’da çok değerli bir simgedir olarak kabul edilir. İslam ve Musevilik’te yer alan bu ortak sembolün, geniş bir coğrafyada gücüne günümüzde de halen inanılmaktadır.

Hz.Fatıma bir gün mutfakta helva kavururken pişen helvaya elini daldırır ancak hiç bir şey olmaz ve helvayı böyle kavurmayı devam eder. O günden sonra elinin kutsallığına, gücüne ve yenilmez olduğuna inanılır.Güç, bereket, dayanıklık anlamına gelen Fatma Ana Eli Kolyesi şimdilerde takı sevenlerin ilgi odağı olmuştur. Altından, gümüşten çeşitlerini bulmak mümkündür.

Semazen Kolyesi

Mevlana deyince akla ilk gelen şey “semazendir”. Semazen sözlükte işitmek anlamına gelir. Dini açısıdan bakıldığında Sema, sembolik olarak, kâinatın oluşumunu, insanın dirilişini, Yüce Allah’a olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu temsil etmektedir.Mevlana aşıkları ve tutkunları için yapılan altın semazen kolyeleri estetik tasarımıyla dikkat çekmektedir.

 Haç Kolyesi

Bilindiği üzere haç işareti Hıristiyanlar tarafından kutsal sayılan bir işarettir. Çoğu Hristiyan kolye olarak haç işaretini kullanır. Gelin hac işaretinin anlamına bir göz atalım.Hz. Meryem hiç evlenmeden ve bir erkekle birlikte olmadan hamile kalır. Yüce Allah Hz. Meryem susma orucu tutmasını emreder. Hz. Meryem bebeği doğana kadar kimseyle konuşmaz. Bebek doğduğu zaman bütün halk onun üzerine yürümeye başlar ancak o hala konuşmamaktadır. Bunun üzerine önce sağ elini sol omzuna (sol omzundaki melekler), sonra sağ omzuna (sağ omzundaki melekler şahit olsun ki), ardından karnına (kucağındaki çocuk) ve en sona elini alnına götürür (Allah’ın bana verdiği alın yazısıdır) anlamına gelmektedir.

Vav Harfli Kolye

Son zamanların en çok talep gören, moda olan altın Vav harfi takıları kolyelerde, yüzüklerde sıkça motif olarak kullanılır. Bu güzel harfin birçok anlamı bilinmektedir. İlk olarak anne karnındaki bir bebeğe benzetilmiştir. Ebcet hesabına göreyse 6 (imanın şartları) anlamına gelir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


6 − üç =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>