Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Düğünde Altın Takı Takma Geleneği

Düğünde Altın Takı Takma Geleneği

dugunlerde altin takma gelenegi 620x413 Düğünde Altın Takı Takma Geleneği

Çok eski tarihlerden itibaren düğünlerde gelin ve damada altın takı takmak bir gelenek haline gelmiştir. Dünya üzerinde bir çok ülke de bu gelenek günümüze kadar gelmiş ve hala devam etmektedir. Gelin ve damada altın takı takma geleneği ilk olarak Hindistan da ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde bu gelenek tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Bizim ülkemizde de düğünlerde altın takı geleneği uzun yıllardır devam etmektedir. Özellikle gelin ve damadın yakın akrabaları tarafından ziynet eşyaları ve altın takılar takılır. Aslında bu takı takma geleneğinin amacı yeni evlenen çiftlere maddi açıdan destek olmak içindir.

Türk geleneğinden biri de damadın ailesinin, geline altın takmasıdır. Kız tarafı düğün hediyesi olarak erkek tarafından altık takı ister. Kız isteme ve söz töreninden sonra nişan ve düğünde erkek tarafının gelin hangi takıları takacağını belirlemek için iki aile bir araya gelir ve bir karar verir. Böylece düğün takıları düğünden önce hazır olur.

Son yıllarda altın fiyatlarının oldukça yükselmesi ve altın ürün alımında taksidin kaldırılması nedeni ile bu gelenek çok fazla yerine getirilmemektedir. Yükselen altın fiyatları ve taksitlendirmenin olmayışı takı alımını zorlaştırmış ve alıcıları zor durumda bırakmıştır. Alıcıların, altın takı alımında yaşadıkları bu sıkıntıları azaltmak ve talebi karşılamak için 1 ve 2 gramlık altınların üretimi yapılmıştır. Fiyatı daha uygun olduğundan düğünlerde hediye olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Şimdilerde ise eskiye nazaran daha düşük olan altın fiyatları kullanıcıları biraz olsun rahatlatmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


+ 4 = onbir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>