Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » En Saf Altın-Ayar-Milyem Nedir

En Saf Altın-Ayar-Milyem Nedir

en saf altin ayar milyem nedir En Saf Altın Ayar Milyem Nedir

Kuyumculuk dünyasında kıymetli metaller saf halde kullanılmaz. Bu kıymetli metaller birtakım yardımcı metaller ile alaşım yapılarak kullanılır. Kıymetli ve yardımcı kıymetli metaller ile oluşturulan alaşımlarda saf metal miktarının azaltılması ürünün daha az maliyetle üretimini sağlar. Kıymetli metal altında, en saf altın, ayar ve milyem kavramları nedir?

Yardımcı metaller aynı zamanda saf metale işlenebilme, verilen şeklin muhafaza edebilmesi, renk ve dayanım özellikleri katmaktadır. Bu yüzden alaşım gereklidir.

Ortaya koyulan bu alaşımların saflığı iki kavram ile ifade edilmektedir. Bu kavramlardan biri ayar diğeri ise milyemdir. Ayar, Türkiye’de kullanılırken, milyem ise uluslararası bir tanımlamadır.

Alaşım içerisinde bulunan saf metal ağırlığının toplam ağırlığı bölümüne ”milyem” denilmektedir. Buna göre en saf altın 1000 milyem olarak kabul edilmektedir. Alaşım içerisinde kıymetli metalin saflığı düştükçe katkı miktarı artar.

Ayar kavramı ise altın alaşımı içerisindeki saf altın miktarının 1/24 değer oranında gösterilmesiyle ifade edilmektedir.En saf altın 24 ayar olarak kabul edilir. 24 ayardan aşağıya doğru inildikçe saflık azalmaktadır.

Ayar ve milyem değerleri birbirine çevrilebilmektedir. Bu işlem için 1 ayarın kaç milyeme eşit olduğunu bilmek gerekir. Bu işlem de 1000 milyemin 24′e bölünmesi ile yapılmaktadır.

1 ayar = 1000/24 =41,66 milyeme eşittir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


+ 1 = üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>