Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Fatma Ana Altın Kolye

Fatma Ana Altın Kolye

fatma ana eli altin kolye Fatma Ana Altın KolyeKolye tarih boyunca pek çok insan tarafından kullanılan bir aksesuar olmuştur. Eski zamanlarda kolye kullanımı daha çok kötülüklerden korunmak adına kullanılmıştır. O zamanın kolye figürleri günümüzdeki tasarımlardan oldukça farklıdır. Çünkü yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kolyeler daha çok kötülüklerden korunmak adına kullanıldığı için estetik bir yapıya sahip değillerdir.

Fakat zamanla gelişen ve değişen teknoloji ile beraber insanlar değerli madenler ile tanışmaya başladı. Bu madenlerin başında ise altın gelmektedir. Altın bulunduğu ve işlendiği o günden bu yana çeşitli ziynet eşyalarının yanı sıra birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle mücevherat dünyasındaki kullanımıyla göz dolduran altın; yüzük, kolye, küpe, bileklik gibi birçok takı ürününde kullanılmaktadır. Altın takılar sözde, nişanda düğünde, sünnette ve daha birçok özel günde kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu altın takılardan Fatma Ana Eli figürlü kolyeler bugünkü yazımızın konusudur.

Fatma Ana Eli manevi değerinden dolayı birçok insan tarafından özellikle kolye kullanımında tercih edilmektedir. Peki Fatma Ana Eli’nin bu manevi değerleri nelerdir?

Rivayetlere göre Fatma Ana Eli’ndeki beş parmağın her biri farklı bir değerin sembolünü taşımaktadır. Bu değerler; sabır, sadakat, bolluk, erdem ve şans’tır. Fatma Ana Eli’ni yanında ve evinde bulunduranların bu değerleri kazanacağına inanılır. Fatma Ana Eli; avcu açık bir şekilde içinde minik bir göz barındıran el figürlü bir tasarımdır. Bu gözün kişileri kötülükten ve nazardan koruduğuna inanılır. Bu yüzden geçmişten günümüze kadar Fatma Ana Eli evlerde, iş yerlerinde uğurlu sembol olarak kullanılırken, mücevherat dünyasında da kolyelerde kullanılarak bu maneviyatı yanında taşımak isteyenler için bu tasarımlar kişilere sunulmuştur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


+ 6 = yedi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>