Çarşamba , 12 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Gizemli Bir Hikaye | Alyans

Gizemli Bir Hikaye | Alyans

Gizemli Bir Hikaye: Alyans

Alyans, bir birini çok seven çiftlerin sevgilerinin sonsuza kadar olan sembolüdür. Bir bakıma birliktelik sözünün nişanesidir. Çiftler arasında olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Alyansın, Antik Mısır döneminden bugüne kadar olan gizemli bir hikayesi vardır. Kuzey Avrupa çöllerinin alyansın kullanıldığı ilk yer olarak gösterebiliriz. Antik Mısırlılar, Nil Nehri kenarında yetişen ot ve çalılardan kendilerine birer halka şeklinde aksesuarlar yapmışlardır. Bu aksesuarların dairesel biçimde olmasının nedeni ise sonsuzluğu ifade etmesidir. Aslında Mısırlılar için bu daire hem güneşi hem de ayı ifade ettiği için ayrı bir önem arz ediyordu. Bu dairenin içinin boş olması yine sonsuzluğu aynı zamanda da sonsuzluğa açılan kapı olarak nitelendiriliyordu. Bu gizemli bilgileri edindikten sonra alyansın nasıl bir aşkın simgesi haline geldiğini anlamamak elde değil.evlilik yuzukler alyans 300x300 Gizemli Bir Hikaye | Alyans

Günümüz de yaşadığımız gibi Antik Mısırlılar da bu aksesuarları yüzük parmaklarına takıyordu. Çünkü bir rivayete göre yüzük parmağına kan direkt olarak kalpten geliyordu. Sonra bu inanışa Yunan ve Roma uygarlıklarıda benimsemiş oldu. Hatta Roma uygularlığında, yüzük parmağında başlayan ve sonsuz bir şekilde kalbe kan taşıyan bu damara “veno amoris” yani aşk damarı adını vermişler. Sadece inanıştan ibaret olan bu gelenek, günümüzde tıp bilimininde araştırmaları sonucu bu şekilde bir damarın olmadığını kanıtlasada, bu gelenek hiç bir zaman bozulmamıştır.

Gelin görün ki günümüzde artık alyans seçimi ve takıların seremonisi bu kadarla kalmıyor. Tıpkı Antik Mısırlılardan gelen gizimli yolculuk burada ayrı bir gizemli yolcuğa giriyor. Her şeyden önce yüzük takma hatta söz için bir tören hazırlama adeti geçerliliğini yitirdi. Artık erkekler, kadına evlenme teklifini güzel bir tek taş eşliğinde gerçekleştiriyor ve bu tek taş bir söz yüzüğü haline geliyor. Erkek tarafının seçtiği herhangi bir alyans değil, gelinin bizzat kendisi tarafından özenle seçilmiş alyanslar söz ve nişan için tek bir alyans haline geliyor.

Alyansın madeni konusunda tutuculukta ortadan kalkıyor. Aşkınızın isimlerini alyansın içine yazdırabildiğiniz gibi bazı modellerde dışına da yazılabiliyor. Kadınlar tamtur gibi farklı alyans modelleri tercih ederken erkekler sitah titanyumdan yapılmış alyansları tercih ediyor.

Düğün alyansınızı seçerken klasik düşüncelerden uzak ve zevklerinizle uyuşan modeller üzerinde durmaya özen gösterin. 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


× 7 = kırk iki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>