Çarşamba , 12 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » İnci Nasıl Oluşur?

İnci Nasıl Oluşur?

inci nasil olusur 300x217 İnci Nasıl Oluşur?Dünya üzerinde oldukça nadir bulunan maddelerden birisi de incidir. İnci deniz ve okyanusların en derinlerinde deniz yumuşakçalarının içinde oluşurlar. Bu yumuşakçaların en başında sizin de inci denilince aklınıza ilk gelen istiridyedir. Deniz yumuşakçaları iklim olarak ılıman ve sıcak iklimde bulunurlar. İncinin oluşumu çok zor bir süreçtir.Bu nedenle çok değerli bir taştır.Deniz yumuşakçaları dış yüzeyi çok sert kabuktan oluşur. Bu kabuklu deniz yumuşakçalarının içlerinde bulunan sedef zerrecikleri ve kum taneleri mikroorganizmalar tarafından bu bir zaman zarfı içerisinde inciye dönüştürülür. Mikroorganizmlar deniz kabuğundan içeri girmeye çalıştıkça deniz kabuğu mikroorganizmayı yabancı bir madde olarak algılar ve girmesine izin vermez. Deniz kabuğu mikroorganizmaları dışarıya çıkarmaya çalışırken kum taneciklerinin ve sedef zerreciklerinin dışı sedef benzeri bir maddeyle kaplanmaktadır. Mikroorganizmaların dışarıya atılması için bu maddeyle kaplaması gerekir. Bu böyle devam ederken aradan uzun zaman geçer ve yavaş yavaş inci oluşmaya başlar. İncinin oluşumu deniz yumuşakçalarına herhangi bir zarar vermez.İncinin oluşumu sırasında üzerine kaplanan maddenin renginin sedef rengi olmasından dolayı rengi sedef rengidir.İnciyi oluşturan maddelerin %90′dan daha fazlası kalsiyum karbonattan oluşmaktadır.

İncinin Anlamı

İnci oluşum şartları nedeniyle oldukça değerli bir taştır.İncinin beyaz, pembe, gri, siyah renkleri bulunmaktadır. Ama en çok tercih edilen rengi beyazdır. İnci için insanlar taşların kraliçesi ve meleklerin göz yaşları olarak nitelendirilir.İnci; alçak gönüllülüğün, iffetin, temizliğin, sevgi ve şevkatin, ışıltının, gizemin, başarının, mutlu bir evliliğin, evlilik hediyelerinin simgesidir. Her değerli taş gibi incinin de bir çok faydası olduğu söylenir. İnciler olumsuz duyguları ortadan kaldırır ve pozitif duygular aşılar. İnciyi takan kişiyi diğer insanların kolayca sevmesine yardımcı olur. İyi şans getireceğine inanılmaktadır. Zekayı ve sezgi güçlendirdiği de söylenir.

İnciler bayanlar için takı olarak kullanılır.  Özellikle kolye, küpe ve bileklikten oluşan inci takı setleri tercih edilmektedir. İnci bir bayan için zarafetin simgesi olarak bilinir. Altın bir zinciri ucuna takılan tek bir tane inci kibar bir görüntü yaratacaktır. Bu modeli sade bulun bayanlar için altın bir zincirin tamamı inci taşlarıyla kaplanır ve tarzınıza tarz katar.

 

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


dokuz − = 7

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>