Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » İstanbul Altın Borsası

İstanbul Altın Borsası

istanbul altin borsasi pict İstanbul Altın Borsası

Altın, tüm dünyada yıllardır zenginliğin bir simgesi olarak kullanılmıştır. Altın hem bir yatırım aracı olarak hem de kültürel bir miras olarak geçmişten günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Günümüzde halen altın en karlı yatırım aracı olarak görülmekte ve altına yatırım yapılmaktadır. Altın bunun yanı sıra yıllardır kültürel bir simge olarak düğünlerde kullanılır. Gelin ve damat adayına yakın çevresi tarafından altın hediye edilir.

Altının bu kadar önem arz etmesi altın piyasa oluşumunu gerekli kılmıştır. Altın piyasası; altın ilgili her türlü işlemin gerçekleştirildiği bir piyasa düzenidir. Türkiye’de uzun yıllar boyunca altına dair herhangi bir piyasa kurulmamıştır. Daha sonraları 1995 yılında İstanbul Altın Borsası resmi olarak faaliyetlerine başlamıştır. İstanbul Altın Borsası’nda külçe altın alım satımı gibi işlemlerin yanı sıra vadeli işlemler de yapılır. İlerleyen yıllarda gümüş ve platine dair işlemler de yapılmaya başlanmıştır. İstanbul Altın Borsası’nda; altında standart külçeler bulunmaktadır. Bu standart külçeler 1, 10, 50, 100, 250, 500, 1000 gram ve 12.5 kilogramlık arasındadır.

Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler, borsanın açık olduğu iş günlerinde, gün içerisinde iki kere gerçekleştirilir. İşlemler sabah 09:45 – 13:00 arası, öğleden sonra ise 15:00-17:15 saatleri arasında gerçekleştirilir. İstanbul Altın Borsası’nda TL ve Gram işlemleri aynı gün yapılabiliyor iken, diğer işlemler ise ertesi gün veya iki iş gününü kapsayan zaman dilimlerinde yapılır. Burada en küçük işlem birimi 5 kg olarak belirlenmiştir. Her üyenin alıp satabileceği altın miktarı Borsa Takas Merkezi’ne teslim ettiği altının 20 katı ile sınırlıdır. Alım satım işlemleri Reuters ve Telerate diye bilenen kaynaklar tarafından duyurulur.

Reuters; uluslararası çapta gazete ve uydu yayınlara haber raporlarını ileten bir haber ajansıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


sekiz × = 8

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>