Perşembe , 24 Ocak 2019
Anasayfa » Altın » Modern Altın Günleri

Modern Altın Günleri

altin gunu Modern Altın Günleri

Altının değerli yapısı hem sosyal hayatta hem de yatırım alanında önem kazanmasını sağlamıştır. Her zaman değeri artan bir birikim aracı olması nedeniyle altın sosyal hayatta büyük önem kazanmış ve özel günler bile düzenlenmeye başlamıştır. Altın günleri eskiden genellikle ev hanımları tarafından hem sosyalleşmek hem de birikim yapmak için düzenleniyordu. Kadınlar bir araya gelerek ev işleri ya da sosyal yaşamla ilgili pek çok konuda paylaşımda bulunurdu. Leziz yiyecekler hazırlanır, kurulan sofralar övünç kaynağı olurdu. Ev hanımlarının halen devam ettirdiği bu toplantılarda öncelikle bir başkan bulunmaktadır. Başkan tarafından kaç kişinin toplantıya katılacağı, tarihleri ve bir sonraki adresin neresi olacağı belirlenir. Her toplantıda farklı bir kişi misafirleri ağırlar ve altınlar ev sahibine verilir. Her bir ev sahibine gidildikçe altın hediyeleşmesi devam ederek keyifli zaman geçirilmesi kadar birikim yapmak da kolaylaşır.

Ülkemizde özellikle ev hanımları tarafından yapılan altın günleri, günümüzde modernize edilerek uygulanmaya devam ediyor. Şimdilerde iş yerlerinde altın biriktirmek amacıyla düzenlenen günler sayesinde yatırım yapmak kolaylaşıyor. Genellikle çeyrek altın ile yapılan bu gün ile çalışanlar kendi aralarında hem eğlenmiş hem de birikim yapmış oluyorlar.

Günümüzde altın fiyatlarındaki hızlı yükseliş nedeniyle bu toplantılar da değişim yaşamaya başlamıştır. Her bütçeye uyabilecek tutarlar belinlenmesi ile sürdürülen bu gelenek, kimi zaman para kimi zaman ise gram altın ile yapılmaktadır. Yatırım yapmanın zor olduğu bu dönemde kuşaktan kuşağa aktarılmış bir alışkanlık olarak halen önemini kaybetmemiş olan altın günü insanların pek çok açıdan olumlu etkilenmesini sağlıyor. Para biriktirme alışkanlığı bulunmayan insanlara yararı bulunması nedeniyle de ilerleyen dönemlerde bu geleneğin süreceği düşünülüyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


× yedi = 42

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>