Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Mücevher Mühendisliği Nedir

Mücevher Mühendisliği Nedir

mucevher muhendisligi.nedir  620x414 Mücevher Mühendisliği NedirHer zaanatın, mesleğin alanında uzman kişilere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla üniversitelerde, yüksekokullarda eğitim verilir. Tıpkı mücevher mühendisleri bölümünde olduğu gibi. Kuyumculuğun her ne kadar usta çırak ilişkisiyle öğrenildiği bilinse de artık gelişen teknolojiler ve altın dünyasında yaşanan küresel rekabet daha uzman ve daha nitelikli kişiler aramaktadır. İşte mücevherat alanında bu eksikliği gidermek için mücevher mühendisliği bölümü artık hayatımızda.

Mücevher mühendisliği; değerli maden ve metallerın üretimi, işlenmesi, değerli taşları tanıma, mücevher üretimini, üretimde kullanılan ekipmanların bilinmesi gibi konularda eğitim veren ve mücevher mühendisi yetiştirmeyi amaçlayan bir alandır. Mücevher Mühendisliği Bölümü’nde kuyumculuk, sarraflık, mücevhercilik, ar-ge, pazarlama, satış, markalaşma gibi alanlarda eğitim verilerek sektörel inavasyon yetersizliği giderilmeye planlanmaktadır.

Mücevher mühendisliği lisans düzeyinde bir eğitim planına sahiptir. Bu noktada kuyumculuk alanında eğitim veren meslek yüksekokullardan daha kapsamlıdır. Mücevher mühendisliği alanında verilen 4 yıllık eğitimin sonrasında kişiler; imalat ve ar-ge çalışmalarında etkin olarak görev alabilecek, üretebilecek, küresel boyutta sektörü değerlendirebilecek düzeye gelecektir.

Bu programın Türkiye kuyumculuk sektörü açısından önemi büyüktür. Çünkü sektörel alanda yetiştirelecek kişiler, Türkiye mücevherat sektörünün gelişimine nitelikleriyle katkı sağlayacaklardır. Türkiye’de bu eğitimi lisans düzeyinde veren üniversitelerinden biri İstanbul Ticaret Üniversitesi’dir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


+ beş = 9

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>