Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Nişan ve Söz Yüzükleri

Nişan ve Söz Yüzükleri

Mutlu bir evliliğin ilk adımlarından olan nişan ve söz törenlerinde yüzük olmazsa olmazlarından biridir. Birbirini seven iki kişi evlenme kararını verdikten sonra bir ömür boyu beraber olmaya ”Evet” demeden önce gençlerin kendilerine ve ailelerine verdikleri sözle başlar her şey. Bir söz töreni yapılır. Arkasından nişanla resmileşir iş ve düğün hazırlıkları başlamadan önce aileler tanışıp kaynaşır. Peki nedir bu söz ve nişan, neler yapılır? Yüzük seçimi nasıl olmalıdır? Yüzükler hangi törende hangi parmağa takılır? Bir bakalım nasıl yapılıyormuş.

Önce Söz Töreni Yapılır

Tanışan, birbirini seven ve evlenme kararı alan iki insan bunu kararlarını etrafına duyurmak için söz töreni yaparlar. Söz, evliliğin resmi olmayan bir ilanıdır. Sözden itibaren gençlerin ilişkisi toplumun gözünde meşrulaşır. Sözde bay ve bayana söz töreninin bir ifadesi olarak söz yüzükleri takarlar. Bu yüzükler mutluluklarının ilk adımı olan alyanslardır. Aynı anda alyanslarını sağ ellerinin yüzük parmaklarına takarlar. Böylece düğün hazırlıkları maratonu başlamış olur. Elbette bir ömür boyu parmağınızda taşıyacağınız alyansınızı seçmeden önce alyans seçmenin püf noktalarını bilmeniz gerekir. Bu işi kuyumculara giderekte yapabilirsiz. Ya da evinizden bu iş için yapılmış internet sitelerinden de yardım alabilirsiniz.

nisan ve soz yuzukleri 300x199 Nişan ve Söz Yüzükleri

Ardından Nişan Töreni

Söz töreni yapıldıktan sonra çiftin istediği ve uygun olan bir tarihte nişan töreni yapılır. Geleneksel olarak nişanı kız tarafı, düğünü ise erkek tarafı yapar. Günümüzün modern toplumunda istisnalar oluyorsa da, genel olarak nişan organizasyonu kız tarafının sorumluluğundadır. Nişandan önce yerine getirmeniz gereken en önemli şart henüz almadıysanız; nişan yüzükleri alınması işlemidir. Alyans modelleri çok çeşitli olduğu için kafanız biraz karışabilir, özellikle alyansınızla rahat etmeniz çok önemli. Alyanslarınızı bir kuyumcudan ya da internet sitelerinde bakıp alabilirsiniz. Bu iş için yapılmış çok güzel ve zevkinize uygun siteler bulmanız mümkündür. Alyanslarınızı alınız ve içlerine nişan tarihinizi yazdırınız. Bu güzel tarihi ölümsüzleştirmek güzel olacaktır. Eğer söz töreninde aldığınız yüzükleri kullanmak istiyorsanız yüzüklerinize kırmızı kurdele bağlanır ve aynı söz töreninde olduğu gibi sağ elin yüzük parmağına takılır. Ardından kurdele kesilerek evliliğe atılan son adım tamamlanmış olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


altı − 1 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>