Çarşamba , 12 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Pembe Altın Nedir?

Pembe Altın Nedir?

pembe altin nedir 300x198 Pembe Altın Nedir?Altın, takı ve mücevher yapımında kullanılan çok değerli bir madendir. Özellikle kadınların oldukça ilgi alanına giren takılar çok eski uygarlıklar da bitki ve çiçeklerden yapılırmış. Altının bulunmasının ardından kadınlar için yapılan takılar altından yapılmaya başlanmıştır. Bir çok şekil ve modelde altın kolye, bileklik, yüzük, küpe gibi takılar tasarlanmış ve bu iş kuyumculuk adında bir meslek haline gelmiştir. Daha çok evlenen ya da evlilik hazırlığı yapan kadınların ilgi alanına giren altın takılar güzel görüntülerinin yanında altının çok değerli olması nedeniyle oldukça da pahalıdır. Aldığınız takının işçiliğine ve ayarına göre bu fiyatlar değişiklik gösterebilir. Özellikle 24 ayar olarak bilinen ve saf altından oluşan takılar ile el işçiliği ile yapılan takılar oldukça pahalıdır. Altın karşımıza sarı ve beyaz renkleriyle çıkmıştır. Önceleri sarı altın çok yaygın bir şekilde kullanılırdı. Daha sonraları beyaz altın ve sarı altın birlikte kullanılmaya başlamıştır. Son zamanlarda kadınların asla vazgeçemeyeceği renklerden biri olan pembe, altın takılar da karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Pembe altın ilk kez Rusya da ortaya çıkmıştır. O dönemde Rus altını olarak tabir edilen pembe altın sarı altının ve bakırın karıştılırması ile elde edilmektedir. Rusya da bir çığ gibi büyüyen pembe altın modası zaman içinde tüm dünyada yayılmaya başlamıştır. Kimi ülkeler tarafından rose gold olarak adlandırılmıştır. Gülü anımsatan pembe altından yapılan takılar kadınların oldukça beğenisini kazanmış ve en çok tercih edilen altın takı modelleri arasına girmiştir. Pembe altın muhteşem görüntüsünün yanında oldukça etkileyici anlamlara da sahiptir. Pembe rengi aşk rengi olarak kabul görmesinin yanında özellikle yeni bir ilişkiye başlayan çiftler için aşkın sembolü olmaktadır. Normalde sonsuz sevginin ve bağlılığın simgesi olan sarı alyansların yerini rengiyle kadınların gönlünü fetheden pembe altın takılar alacak gibi gözüküyor.

Sarı altından bir farkı var mı diye düşünebilirsiniz. Elbette ki bazı faklılıklar bulunmaktadır. Öncelikle renginin pembe olmasının sebebi içerisine karıştırılan bakırdır. Bu nedenle 24 ayar saf altın kadar pahalı değildir. Pembe altın hem renginin güzelliği hem de uygun fiyatlarıyla kadınların yeni gözdesi olmuştur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


dokuz × = 18

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>