Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

sahte altin nasil anlasilir 300x187 Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?Yaz mevsiminin gelmesi ile düğün sezonu da açılmaya başlamıştır. Düğünlerde gelin ve damada altın takı takmak bir gelenektir. Bu gelenek çok eski tarihlerden bugüne kadar gelmiştir. Altın almak için genellikle kuyumcular tercih edilir. Ancak son yıllarda altın fiyatlarının bir hayli atmasından dolayı piyasaya sahte altın çıkmaya başlamıştır. Sahte altın özellikle altın takı tutkunu olan kadınlar için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sahte altını gerçeğinden ayırt etmenin bir kaç yolu vardır.

 Göz İle İnceleme

Aldığınız altın bir takının gerçek oluğu olmadığını ilk olarak içeresine bakarak anlayabilirsiniz. Üretilen her altının iç kısmına üretici firmanın sertifikasının damgası ve kaç karat olduğu yazılır. Altın takınızı alırken bu küçük ayrıntıya dikkat ederseniz sahte olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dikkat edebileceğiniz diğer bir nokta ise altının rengidir. Gerçek altın takının renginde hiçbir bozulma olmaz. Özellikle ev hanımlarının taktığı altın takılar bir çok etkiye mağruz takılıyor. Eğer takı sahte ise renginde bozulmalar olacaktır.

 Isırma Testi

Sürekli filmlerde gördüğünüz ısırma tekniği gerçekte de kullanılır. Altın takınıza dişlerinizle baskı uyguyalın. Eğer altın takınız bu kadar büyük bir baskıya karşı üzerinde diş izleri oluşuyorsa gerçektir.

 Mıknatıs Testi

Bir mıknatıs alın ve altın takıya doğru tutun. Eğer mıknatıs altını çekiyor ise sahtedir. Çünkü altın mıknatısın çekebileceği manyetik bir madde değildir. Ancak bu yöntem tek başına yeterli gelmeyebilir. Bu yöntemi uyguladıktan sonra diğer yöntemleri de göz önünde bulundurmalısınız.

 Yoğunluk Testi

Altın kendine özgü ağırlığı olan bir elementtir. Bu nedenle birbirinin aynı boyutta ve şekilde olan iki altın takıyı hassas bir terazide ölçtüğünüzde gerçek olan altın daha ağır gelecektir.

 Çizilme Testi

Bu yöntemde seramik bir yüzeyden yararlanıyoruz. Sermanik yüzey kullanılmasının sebebi ise çabuk kirleniyor olmasıdır. Altın takınızı seramik yüzeye sürdüğünüzde siyaz bir leke oluşuyorsa takınız sahtedir.

 Nitrit Asit Testi

Son olarak ise nitrit asit yöntemi kullanılır. Bu yöntemde altın takınızı çelik bir kabın içerisne koyun. Üzerine bir damla nitrit asit dökün ve gözlemlemeye başlayın. Eğer takıda bir reaksiyon görülüyorsa sahtedir.

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


sekiz × = 24

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>