Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Sarrafiye Nedir?

Sarrafiye Nedir?

sarrafiye urunleri 300x195 Sarrafiye Nedir?Eski yıllarda sarraf kavramı vardı. İnsanlar altın alışverişi yapacağı zaman sarraftan alım yapacağını söyler ve yaygın olarak sarraf kelimesi kullanılırdı.

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz değişen ve gelişen teknolojinin sarraf ve kuyumcu üzerindeki etkileri de tartışmasız çok fazla. Sarraf, yalnızca çeyrek altın, tam altın ve yarım altın gibi ziynet eşyalarını satan kişiye denirdi. Sarrafiye nedir sorusunun da bu bağlamda doğru cevabını vermiş olduk.

Çeyrek altın, yarım altın, tam altın ve reşat altın gibi ürünlerin genel adı sarrafiyedir. Eski dönemlerde insanlar farklı yollarla yatırımı çok bilmemekte ve en güvenli yatırımın altın üzerinde yapılan yatırım olduğunu düşünmekteydi. Bu taleple de sadece sarrafiye satan dükkanlar çoğunluktaydı. Şu an modern kültürle taleplerin değiştiği ve yapılan işlerin, ihtiyaçların farklılaşmasıyla kuyumcularda hem takılar hem de sarrafiye ürünleri satılmaktadır. Yalnızca sarrafiye ürünlerin satıldığı dükkanlar eski dönemlere nazaran az da olsa, küçük şehir ve kapalı çarşı gibi yerlerde hala satışını devam ettirmektedir.

Sarrafiye nedir diye en çok merak eden kişiler de yeni nesildir kuşkusuz. Eski birikim kültürünün değiştiği bu dönemlerde bilinmemesi de çok normal bir durumdur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


+ iki = 7

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>