Çarşamba , 12 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Trabzon Hasır Takımı

Trabzon Hasır Takımı

trabzon hasir takimi Trabzon Hasır TakımıTrabzon hasırının kökeni Kafkas Bölgesinde 1900 yılına dayanmaktadır. İlk kullanılma amacı savaşlarda askerlerin yaralanmalarını önlemek amacıyla gümüşten ilmek ilmek örülen bir zırhtır. Rus ihtilali sonrası Kafkasların Trabzon’a göç etmesi ile birlikte bu muhteşem sanat Osmanlı topraklarına girmiştir. Trabzon’un Mersin köyünde yapılmaya başlayan hasır tüm yurda yayılmıştır. O dönemlerde savaşlarda kalkan olarak kullanılan bu zırhlar yavaş yavaş süs eşyası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle altın ile yapılan kolye, bileklik ve kemer hasır takımları kadınlar tarafından oldukça ilgi görmüştür.

Trabzon hasırı, 900 ayar gümüş ve 22 (916) ayar altın karışımdan üretilmektedir. Trabzonlu örücü kadınlar hünerli elleri ile özenle örgüleri hazırlayıp takıya dönüştürülmesi için atölyelere gönderirler. Atölyede hasır ince bir işçilik ile gerekli işlemlerden geçerek hazır hale gelir. Karadeniz düğünleri denilince akla ilk gelen Trabzon hasırı genellikle kolye, küpe, bileklikten oluşan hasır takımı halindedir. İsteğe göre takıma kemer ve yüzükte eklenebilir. Düğünlerde hediye olarak geline verilen hasır takımları geleneksel tasarımı ile geçmişten günümüze kadar değerini hiç kaybetmeden gelmiştir. Güzel görünümünün yanında oldukça sağlam bir yapıya sahip olması yıllar boyunca gönül rahatlığı ile kullanılmasına imkan sağlar. Ayrıca maddi açıdan da değeri azalmayan Trabzon hasırı tüm dünyaya Trabzon üzerinden pazarlanmaktadır. Son dönemlerde yapılan çalışmalar neticesinde Türk Patent Enstitüsü tarafından Trabzon hasırı coğrafi ürün olarak tescillendirilmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


8 + üç =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>