Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Türkiye Altın Liginde Basamak Atladı

Türkiye Altın Liginde Basamak Atladı

turkiye altin liginde basamak atladi Türkiye Altın Liginde Basamak Atladı

Ülkeler sahip oldukları altın rezervleri ile dünya sıralamasında bazen öne çıkarken bazen de geri plana düşebilmektedir. Dünya Altın Konseyi (World Council Gold)’den yapılan son açıklamaya göre Türkiye altın liginde bir basamak atladı.

Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre Türkiye’nin altın rezervleri 2014 yılının ikinci çeyreğinde, ilk çeyreğe göre 30 ton artış göstererek 512.9 tona çıktı. Bu veriler ışığında Türkiye dünyanın en fazla altın rezervine sahip sıralamasında Avrupa Merkez Bankası’nı geride bırakarak 12. sıraya doğru yükseliş gösterdi. 2014 yılının ilk çeyreğinde ise Türkiye’nin altın rezervi 483,5 ton düzeyindeydi.

Dünyada toplam rezervlere sahip ülkeler sıralamasına bakıldığında ise ilk sırada;

ABD 8 bin 134 ton,

Almanya 3 bin 385 ton,

IMF 2 bin 814 ton,

İtalya 2 bin 451 ton,

Fransa 2 bin 435 tonla sırayı takip eden ülkelerdir.

Türkiye’nin altın rezervlerindeki yükselişi tetikleyen en önemli unsurun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık olarak altını kabul etmeye başlamasıyla ilişkili olduğu vurgulandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


− 3 = beş

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>