Pazar , 9 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Türkiye’nin Yastık Altındaki Altını

Türkiye’nin Yastık Altındaki Altını

Turkiyenin yastik altindaki altini 620x348 Türkiyenin Yastık Altındaki Altını

Altın, her daim için güvenli limandır ve bu yüzden gerek altın talebi gerekse de altın yatırımı hiçbir zaman için geri plana düşmez.

Dünya altın konseyinin yaptığı araştırmalara göre Türkiye’de hane halkının yastık altında yaklaşık olarak 3 bin 500 ton civarında altın birikimi bulunmaktadır. Yine araştırmalara göre Tük halkının altına olan bu ilgisi; güçlü üretim kapasitesi ve çeyrek altın piyasasıyla yakından ilgili olduğu belirtildi. Türkiye’nin 2012 yılında altın üretimi, tüketimi ve geri dönüşümün ekonomiye katkısı ise 3,8 milyar dolarlık olarak hesaplandı.

Ve Dünya Altın Konseyi Piyasa İstihbarat Başkanı Alistair Hewitt ise Türkiye’nin altın piyasasına ilişkin öngörüleri şöyle;

Hewitt’e göre altın, Türk toplumu için birçok şeyi temsil etmektedir. Altın yaşanan enflasyon tahribatı ve döviz zayıflığına rağmen 1 milyon kişişnin yaklaşık 4′te birinden fazla bir istihdam sağlamasıyla zenginliği korumaktadır.

Altın, Türkiye ekonomi sistemi içerisinde her ne kadar küçük bir detay olarak kalsa da önemli bir gelir sağlamaktadır. Bu yüzden ticari bankalar Türkiye ekonomisini desteklemek üzere yaklaşık olarak 250 ton altını tuttular. Bu rakam Türkiye’nin yastık altındaki 40 tonu da kapsamaktadır.

Türkiye’de altın madeni endüstrisi küçük ama hızlı bir büyüme göstermektedir. Türkiye iyileştirilmiş üretim sonrası tedarik zinciri ile bölgesel rafineri ve geri dönüşüm merkezi olma yolunda ilerleme göstermektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


− bir = 4

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>