Çarşamba , 12 Aralık 2018
Anasayfa » Altın » Vav Harfinin Anlamı Ve Takıları

Vav Harfinin Anlamı Ve Takıları

vav harfinin anlami ve takilari 300x300 Vav Harfinin Anlamı Ve Takıları

Vav harfi o muazzam duruşuyla hat sanatçılarının gözdesi haline gelmiştir. Bu kadar güzel olan bir harfin yapımıda elbette bu denli zordur.Hat sanatının yazımı en zor harflerin başında gelir Vav harfi. Günümüzde altın vav harfi kolyesi de göze çarpmaktadır. Peki ama bu kadar güzel ve özel olan bu harfin nasıl bir anlamı vardır? İçinde ne derece derin anlam yatıyor? Acaba Vav harfinin anlamı nedir?

Bu güzel vav harfi ilk bakıldığında anne karnında dünyaya gelmeyi bekleyen bir bebeğin duruşunu simgelemektedir.İnsan vav harfi biçiminde doğar, doğup büyümeye başladıkça kendini elif gibi hisseder. Aslında en doğru olduğu gün ölüm günü olarak söylenir.Vav Allah’a kulluğun manasıdır.Ebcet hesabına göre ise vav harfi “altı” anlamına gelir. İnançlı bir insanın altı Amentüsü (Amentü, Türkçe’de inanmak, iman etmek anlamına gelir ve imanın 6 şartını gösterir.), kainatın altı yaradılış hikayesinin simgesi olarak gösterilir. Bu nedenle Vav harfi kainatın da simgesi olarak sayılır.
Vav, yüce Allah’ın tekliğini, O’nun yarattıklarının çokluğu anlamlarını da taşımaktadır. İslam alimlerine göre Tasavvuf’ta 66 sayısı, Allah kelimesinin karşılığına denk gelir. Bunların yanında, secde ki bir insanın sureti de Vav’ı göstermektedir. Birbirine kenetlenmiş iki Vav harfi, yüce Allah’ı temsil etmesi sebebiyle birliğin ve dirliğin simgesidir. Ayrıca ulu Cami’nin her duvarında Vav harfi bulunmaktadır. Halk arasında ki bir inanışa göre Hızır Aleyhisselam’ın bu vav harfinin önünde namaz kıldığı söylenir.

Vav Harfi Bulunan Takılar

Günümüzde yeniden keşfedilen, anlamı ve manevi gücü ile insanı derinden etkileyen Vav harfini içeren birçok takı bulunmaktadır. Son yılların modası olan vav harfi her tür takılarda kullanılmaya başlamıştır. Estetik görüntüsü ve içinde barındırdığı o muhteşem anlamlarıyla mücevher ve takı sevenlerin yeni gözdesi haline gelmiştir.

Günümüzün yeni gözdesi olan vav harfi özellikle bayanları ilgi odağı olmuştur. Vav harfinin bulunduğu takılar kolyeler, yüzükler, bileklikler, küpeler hem estetik açından güzel bir görüntü hemde taşıdığı anlamlar itibariyle manevi açından önemli hale gelmiştir.

Bayanların yanı sıra erkeklerinde ilgisini çeken vav harfi takıları yeni bir moda akımı haline gelmiştir. Özellikle Osmanlı esintileri taşıyan yüzüklere de oldukça kullanılmaya başlamıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Yıldız ile işaretlenmiş yerler doldurulmalıdır. *

*


5 − = bir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>